• TYDZIEŃ DLA ZIEMI W NASZEJ SZKOLE

          •     Od poniedziałku 19 kwietnia do piątku 23 kwietnia 2021 roku trwał Tydzień dla Ziemi w naszej szkole z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Po raz pierwszy na świecie Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 roku, zaś w Polsce święto obchodzone jest od 1990 roku. Hasło tegorocznych obchodów Przywrócić naszą Ziemię jest poświęcone zaakceptowaniu potrzeby przywrócenia równowagi ekosystemów na świecie.

               W klasach 4-8 naszej szkoły odbyły się prezentacje i prelekcje informacyjne o celu i historii powstania Dnia Ziemi. Uczniowie wykonywali zadania sozologiczne, quizzy, anagramy z pojęciami ekologicznymi na lekcjach biologii, zaś na chemii – zapoznali się ze związkami chemicznymi, z których produkuje się opakowania oraz sposobami na wytworzenie kosmetyków i płynów w domu (piling do twarzy, pasta do zębów, płyn do mebli lub podłogi). Największe wrażenie na uczniach wywarły filmy o skutkach produkcji plastiku na świecie oraz przepisy na domową chemię i kosmetyki.

              Uczniowie swój wkład w ochronę Ziemi uwiecznili na zdjęciach. Widzimy na nich prawidłową segregację odpadów, wybór przejażdżki rowerem zamiast samochodem, spacery do lasu i nad morze, sadzenie roślin, wysiewanie nasion, piling do twarzy z kawy, torba na zakupy uszyta ze starych zasłon, używanie papierowych słomek do napojów, a przede wszystkim radość z życia. Nasi uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem w obchody Dni dla Ziemi.

            Nauczyciel biologii:

            Marzena Żywiecka

          • 81. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

          • W dniu 13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm RP 14 listopada 2007 r.

            13 kwietnia w 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o odkryciu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez NKWD na mocy decyzji Biura Politycznego KPZR.

            W wyniku Zbrodni Katyńskiej zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, w tym oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych, należących do elit II Rzeczypospolitej Polskiej.

            Pochylmy się z szacunkiem nad mogiłami ofiar zbrodni katyńskiej, ofiar Katynia, Starobielska, Ostaszkowa, Bykowni.

            Aby pamięć o tej zbrodni była żywa w pokoleniach polskiego narodu.

             

             

            https://ipn.gov.pl/pl/zbrodnia-katynska/141887,81-rocznica-Zbrodni-Katynskiej-IPN-oddaje-hold-ofiarom-sowieckiego-mordu.html

             

          • Wiosną uważajmy na boreliozę

          •  

            Wiosną, gdy słońce coraz częściej pojawia się na niebie powinniśmy uważać na kleszcze. W Polsce do chorób przenoszonych przez te pajęczaki należą: borelioza z Lyme, gorączka Q, tularemia, bartonelloza, babeszjoza, erlichioza, kleszczowe zapalenie mózgu, a także riketsjozy z grupy gorączek plamistych. Zgodnie z danymi statystycznymi najczęstrze są: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

            Uczniowie naszej szkoły, z klasy siódmej, na lekcjach biologii zgłębili tajniki na temat wymienionych zagrożeń ze strony kleszczy. Młodzież dowiedziała się na czym polega profilaktyka zakażeń odkleszczowych, a także leczenie. Każde wyjście do lasu lub nawet na spacer wiąże się z zagrożeniem spotkania pajęczaka jakim jest kleszcz. Po przyjściu do domu bezwzględnie należy sprawdzić odkryte części ciała w poszukiwaniu niechcianego intruza.

            Poniżej przedstawiam prace Moniki, Martyny, Zosi i Patrycji z kl. 7 na temat profilaktyki boreliozy.

             

             

            Nauczyciel biologii: Marzena Żywiecka

             

          • Światowy Dzień Zdrowia 2021

          • W środę 7 kwietnia 2021 roku przypada Światowy Dzień Zdrowia. Święto obchodzone jest w związku z dniem powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1950 roku.

            W tym roku motyw przewodni na świecie związany jest z obecną sytuacją epidemiologiczną i działaniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-Co V-2. Celem jest zwrócenie uwagi na rolę służby zdrowia: pracę lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych.

                        Nasi uczniowie klas starszych przygotowali się do Dnia Zdrowia wykonując plakaty na temat wpływu komputera na wzrok i hałasu na słuch. Po lekcjach biologii i dodatkowym zapoznaniu się z różnymi źródłami wiedzy, młodzież świadomie wykonała prace. Uczniowie zdają sobie sprawę w jaki sposób powinni zadbać o swoje zdrowie podczas nauki zdalnej, która wymaga długotrwałego spędzania czasu przy komputerze. Wiedzę tą odzwierciedlają uczniowskie prace.

            Nauczyciel biologii:

            Marzena Żywiecka