• Wiosną uważajmy na boreliozę

          •  

            Wiosną, gdy słońce coraz częściej pojawia się na niebie powinniśmy uważać na kleszcze. W Polsce do chorób przenoszonych przez te pajęczaki należą: borelioza z Lyme, gorączka Q, tularemia, bartonelloza, babeszjoza, erlichioza, kleszczowe zapalenie mózgu, a także riketsjozy z grupy gorączek plamistych. Zgodnie z danymi statystycznymi najczęstrze są: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

            Uczniowie naszej szkoły, z klasy siódmej, na lekcjach biologii zgłębili tajniki na temat wymienionych zagrożeń ze strony kleszczy. Młodzież dowiedziała się na czym polega profilaktyka zakażeń odkleszczowych, a także leczenie. Każde wyjście do lasu lub nawet na spacer wiąże się z zagrożeniem spotkania pajęczaka jakim jest kleszcz. Po przyjściu do domu bezwzględnie należy sprawdzić odkryte części ciała w poszukiwaniu niechcianego intruza.

            Poniżej przedstawiam prace Moniki, Martyny, Zosi i Patrycji z kl. 7 na temat profilaktyki boreliozy.

             

             

            Nauczyciel biologii: Marzena Żywiecka

             

          • Światowy Dzień Zdrowia 2021

          • W środę 7 kwietnia 2021 roku przypada Światowy Dzień Zdrowia. Święto obchodzone jest w związku z dniem powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1950 roku.

            W tym roku motyw przewodni na świecie związany jest z obecną sytuacją epidemiologiczną i działaniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-Co V-2. Celem jest zwrócenie uwagi na rolę służby zdrowia: pracę lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych.

                        Nasi uczniowie klas starszych przygotowali się do Dnia Zdrowia wykonując plakaty na temat wpływu komputera na wzrok i hałasu na słuch. Po lekcjach biologii i dodatkowym zapoznaniu się z różnymi źródłami wiedzy, młodzież świadomie wykonała prace. Uczniowie zdają sobie sprawę w jaki sposób powinni zadbać o swoje zdrowie podczas nauki zdalnej, która wymaga długotrwałego spędzania czasu przy komputerze. Wiedzę tą odzwierciedlają uczniowskie prace.

            Nauczyciel biologii:

            Marzena Żywiecka

          • GRATULACJE !

          • Miło nam poinformować, że Blanka Białas uczennica klasy VII została zakwalifikowana do etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy”.                          

            Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu.

          • Otwarcie kompleksu Szkolno – Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej we Włynkówku

          •         

                  W dniu 26 marca 2021 roku odbyło się uroczyste otwarcie kompleksu Szkolno – Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej we Włynkówku. W nowo oddanym budynku znajdują się trzy sale przedszkolne w pełni multimedialne, dwie sale wczesnoszkolne również wyposażone w najnowocześniejszy system tablic SMART BOARD, nowoczesna sala doświadczenia świata, a także pracownia logopedyczna oraz pomieszczenia administracyjne i gastronomiczne. Zakres wykonanych prac był ogromny, a cała inwestycja kosztowała niemal 6 milionów złotych. Przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki hojnemu wsparciu z rządowego funduszu ziemi słupskiej, czyli rekompensat za tarczę antyrakietową w Redzikowie. 

                Powtarzając za panią wójt gminy Słupsk – Barbarą Dykier „ Wierzymy, że już niedługo ta placówka będzie tętnić życiem.”

                 Dziękujemy za okazane wsparcie w imieniu władz Gminy Słupsk, mieszkańców, a przede wszystkim Dyrekcji, uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej we Włynkówku.

            Wszystkim obecnym na otwarciu , a także tym, co wspierali to wydarzenie ciepłymi myślami, a nie mogli być tego dnia z nami, składamy podziękowania i liczymy na dalszą, owocną współpracę.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

          •        Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Zdobywczyni Oskara, Helen Mirren napisała w orędziu: "To jest wyjątkowo trudny czas dla żywego teatru i wielu artystów, technicznych, teatralnych rzemieślników i rzemieślniczek. Ich wspólna profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki. Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać tę pandemię przytomnie i z odwagą. Ich wyobraźnia przestawiła się w tych nowych okolicznościach na twórcze, dające śmiech i poruszenie nowe sposoby komunikacji, w dużej mierze dzięki możliwościom Internetu. Od zawsze ludzie opowiadają sobie historie. Piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi. Silna potrzeba tworzenia u autorów, scenografów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów nigdy nie zostanie zaduszona, a w bardzo niedługiej przyszłości zakwitnie od nowa z nową energią i nowym pojęciem naszego wspólnego świata.

            Solidaryzujemy się z ludźmi teatru w tym trudnym czasie i przedstawiamy plakaty teatralne naszych uczniów słynnych utworów dramatycznych.

          • "Szkoła pamięta "

          •      Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest polskim świętem państwowym obchodzonym 24 marca, poświęconym upamiętnieniu Polaków ratujących Żydów, ustanowionym przez Parlament w 2018 r. z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy.

               W tym roku mija 77 lat od zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów.

              Rocznica tych dramatycznych wydarzeń jest obchodzona jako dzień bohaterskich Polaków, którzy w nieludzkich czasach wspięli się na wyżyny człowieczeństwa. 
             

                         

          • DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE

          • 8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji Świetliczaki, przygotowały miłą niespodziankę dla wszystkich pań i dziewczynek.  Wykazali się kreatywnością oraz zaangażowaniem i nagrali filmik z pięknymi życzeniami oraz wykonali piękne kwiatki. 

            "Śiwetliczaki" życzą Pięknego Dnia Kobiet, pogody ducha, spełnienia pragnień, samych cudownych chwil, miłości, zrozumienia. 

             

          • III SZKOLNE DYKTANDO FAMILIJNE

          • Mamy ZWYCIĘŻCZYNIE III Szkolnego Dyktanda Familijnego o Puchar Dyrektora Szkoły we Włynkówku! Zostały nimi... drugi raz Monika i Zofia Gębskie. GRATULUJEMY! BRAWO!Dziękujemy gorąco pozostałym Rodzinom za udział w zabawie. Zapraszamy po odbiór Grand Prix dyktanda do Pani Dyrektor.

          • EKSPERT JĘZYKA POLSKIEGO

          • W ramach obchodów Międzynardowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie klas 4 - 7 uczestniczyli w konkursie polonistycznym o tytuł EKSPERTA JĘZYKA POLSKIEGO. Zmagania trwały 2.5 h, a finał między Marysią i Blanką był bardzo emocjonujący. Tytuł zdobyła Blanka Białas z klasy 7b II miejsce Maria Gliszczyńska z klasy 6a III miejce Nadia Hulecka z klasy 6a. GRATULUJEMY LAUREATKOMDziękujemy za piekną rywalizację pozostałym uczestnikom - szczególnie tym najmłodszym.

          • 1 Marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest polskim świętem państwowym obchodzony corocznie w marca. Dzień ten ustanowiony w 2011 roku, specjalną ustawą podpisaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński.

            Dziś mija 70 lat, jak dokładnie tego dnia, a więc 1 marca 1951 roku doszło do egzekucji członków IV Zarządu WiN ostatniego kierownictwa największej organizacji podziemnej w powojennej komunistycznej Polsce. 

            Ideą przewodnią tego święta jest uświadomienie prawdy o roli, jaką Ci niezłomni żołnierze, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni, ale podjęli opór przeciwko komunistycznemu reżimowi, odegrali w naszej powojennej historii.

            Cześć Ich Pamięci !

          • BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

          • Dziś w grupie dzieci młodszych w przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Emocji było mnóstwo. Tańce, zabawa i szaleństwo wśród baniek mydlanych. To wszystko zwieńczył pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych przedszkolaków.

            Czas karnawałowy zamykamy wystrzałowo!!!

          • BAL KARNAWAŁOWY W ZERÓWCE🤡🤠

          • Karnawał to miła tradycja, przepełniona muzyką i zabawą. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to niezwykły, długo wyczekiwany dzień. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w poniedziałek 15 lutego, kiedy w naszej zerówce odbył się bal pod hasłem " Zgadnij kim jestem". Pojawiły się wróżki, księżniczki, policjanci. Oprócz nich nie zabrakło ninja, Salmy z Krainy dusz, czarownic oraz pojawił się pirat i wiele, wiele innych postaci. Przedszkolaki świetnie się bawiły przy rytmicznej i skocznej muzyce. Na sali, podczas pląsów, było bardzo wesoło oraz kolorowo. Uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy, mimo chwilowego zmęczenia. Nie zabrakło również konkursów, w których przedszkolaki chętnie uczestniczyły, dopingując się nawzajem.

          • WALENTYNKI W SZKOLE

          • Walentynki skłaniają do refleksji- Kim jest przyjaciel? Uczniowie na świetlicy wraz z Panią Kasią pięknie odpowiedzieli na to pytanie, przelewając swoje myśli na papier Wszystkie klasy znakomicie ozdobiły Walentynkowe Drzewko, tego dnia towarzyszył nam kolor czerwony. 

          • WYNIKI KONKURSU - „Moja ulubiona postać z książki”

          •  

            Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku zorganizowała akcję konkursową adresowaną do uczniów województwa pomorskiego - „Siostro, bracie – jak się macie?”. Patronat nad przedsięwzięciem miał Marszałek Województwa Pomorskiego. Dla klas IV – VIII był adresowany konkurs fotograficzny– „Moja ulubiona postać z książki” - polegający na przebraniu się za ulubioną postać z książki, zrobieniu zdjęcia.

            Wpłynęło 213 prac. Przyznano 3 nagrody i 26 wyróżnień oraz specjalną Nagrodę Dyrektora PBW. Wśród wyróżnionych zdjęć znalazły się prace naszych dwóch uczennic - Nicole Bednarczyk z klasy 5 oraz Moniki Peplińskiej z klasy 7a. Dziekujemy serdecznie wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, a dziewczynkom SERDECZNIE GRATULUJEMY! BRAWO!

             

          • PRZYGOTOWANIA DO WALENTYNEK

          •  

            W świetlicy szkolnej przygotowywaliśmy się do Walentynek. Wychowawcy przybliżyli dzieciom postać patrona dnia zakochanych - Św. Walentego. W tym tygodniu przeprowadziliśmy również szereg pogadanek dotyczących miłości oraz przyjaźni. Dzieci bardzo chętnie wypowiadały się na temat miłości oraz uczuć okazywanych najbliższym im osobom. Rozpoczęła się  produkcja oznak sympatii w postaci serc i kartek walentynkowych. Nasza sala została ozdobiona. Największe zaangażowanie w wykonywaniu prac plastycznych, zaprezentowały dziewczęta z klasy I A, II A i III B, które wykonały piękne walentynki. 

             

            wychowawca świetlicy: Katarzyna Oleś

             

             

          • PROFILAKTYKA CZERNIAKA W SZKOLE

          •  

             W ramach edukacji zdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia, nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka. Realizacja programu wpisuje się w obszar drugi Narodowej Strategii Onkologicznej przyjętej Uchwałą Rady Ministrów z 2020 roku. W ramach projektu na lekcjach biologii w klasach 4-8  odbyły się zajęcia edukacyjne na temat sposobów rozpoznania i badania czerniaka-nowotworu złośliwego skóry. Po zakończeniu programu uczniowie wykonali plakaty informacyjne zachęcające do częstych badań znamion na skórze.